O nás

Specializujeme se na plavání malých dětí od šesti měsíců do předškolního období. Snažíme se o to, aby rodiče s dětmi trávili svůj čas ve vodě smysluplně, tedy propojili zábavu a seberozvoj. Důležité je uvědomit si, že právě rodič je tím, kdo předává dítěti veškeré zkušenosti a učí ho novému. Lektorka plavání tedy vede a učí rodiče a ten potom vede své dítě. Chceme, abyste rozuměli tomu, co ve vodě se svým dítětem děláte a proč to děláte, abyste byli schopní posouvat ho pomaličku stále dál. Pro výuku využíváme metodiku plavání Evy Kiedroň.

O mně

Můj příběh

Mgr. Katka Sedmerová

  • – vystudovala psychologii na ZČU v Plzni a sociálně pedagogickou asistenci na UJEP v Ústí nad Labem
  • – učitelka na střední pedagogické škole, vyšší odborné škole a gymnáziu
  • lektorka plavání pro děti od nula do šesti let
  • – zakladatelka plavecké školy Poplaveme

Ráda pracuji s dětmi i dospělými a to se při práci instruktorky plavání pro nejmenší děti perfektně kloubí. K instruktorské činnosti jsem se dostala jako většina instruktorek, cestou absolvování kurzů plavání s vlastním synem. Měla jsem pocit, že dětské plavání má mnohem větší potenciál, než který nám byl na kurzech nastíněn. Pustila jsem se do studia, absolvovala kurz instruktora plavání kojenců, batolat a předškoláků v institutu Evy Kiedroň. Dříve jsem vystudovala pedagogiku i psychologii, z předchozího zaměstnání jsem zvyklá učit, zabývala jsem se i lektorskou činností, takže bylo na čem stavět.

Zjistila jsem, že dětské plavání má tak široký záběr, dokáže ovlivnit komplexně fyzickou i psychickou stránku dítěte, působí na jeho psychosociální vývoj a v neposlední řadě rozvíjí i rodiče, jeho obratnost v manipulaci ve vodním prostředí, posiluje vztah s dítětem a nejkrásnější je, že se spolu celou lekci dobře bavíme. Já jsem ráda, že můžu být s vámi, můžu s vámi procházet tím nejkrásnějším obdobím v životě vašeho děťátka a můžu vám pomáhat rozvíjet se spolu s ním. Moje práce mě baví a pevně doufám, že je to na mém přístupu vidět.

Co se s námi naučíte

Po absolvování našich kurzů pro nejmenší plaváčky, bude vaše dítě připraveno začít se učit plavat v pravém slova smyslu, tedy propojit všechny plavecké pohyby, které si na kurzech postupně osvojí, v ucelený plavecký pohyb, tedy souhru rukou i nohou zároveň.

U dětí ve věkové kategorii  6- 9 měsíců se soustředíme hlavně na přijímání vody na hlavičku a obličej, trénujeme splývání v poloze na zádech, pomocí různých cviků posilujeme svaly, rozvíjíme motoriku a orientaci.  Základem je správná manipulace s dítětem, kterou rodiče taktéž učíme.

Specializujeme se na plavání malých dětí od šesti měsíců do předškolního období. Snažíme se o to, aby rodiče s dětmi trávili svůj čas ve vodě smysluplně, tedy propojili zábavu a seberozvoj. Důležité je uvědomit si, že právě rodič je tím, kdo předává dítěti veškeré zkušenosti a učí ho novému. Lektorka plavání tedy vede a učí rodiče a ten potom vede své dítě. Chceme abyste rozuměli tomu co ve vodě se svým dítětem děláte a proč to děláte, abyste byli schopní posouvat ho pomaličku stále dál. Pro výuku využíváme metodiku plavání Evy Kiedroň.

Nejčastější otázky

Jak mám rezervovat místo v plaveckém kurzu pro své dítě?

Nejjednodušší cesta k rezervaci místa v kurzu je přes náš rezervační formulář zde na webu v sekci rezervace. Pokud máte problém s odesláním formuláře, kontaktujte nás pro vytvoření rezervace na  info@poplaveme.cz  

Jak mám zaplatit kurz plavání?

Kurzovné se hradí bezhotovostně převodem na náš účet. Všechny informace k platbě vám zašleme e-mailem po vytvoření rezervace přes náš rezervační formulář. Základní informace k platbě kurzovného a zálohy za kurzovné naleznete také v sekci Provozní řád. Prosíme, neodesílejte platbu, pokud jste nedostali informační        e-mail s platebními podklady.

Jak mám vybrat věkovou kategorii, na kterou své dítě přihlásím?

Lekce plavání máme rozdělené podle časů a věkových kategorií. Rozdělení podle věku je pouze orientační, to ovšem neplatí do jednoho roku věku dítěte, zde je nutné věkovou kategorii přesně dodržet. Může se stát, že vaše dítě bude na rozhraní dvou kategorií a nebudete si jisti, kam jej přihlásit. V tomto případě vždy přihlédněte k aktuálním zkušenostem vašeho dítěte s vodou. Je ve vodě rádo, už někdy plavalo v bazéně nebo ve velkém množství vody? Líbilo se mu to? Vadí mu voda na obličeji, v uších? Děti, které nemají moc zkušeností s vodou, zařazujeme raději do mladší kategorie. Nemusíte se bát, že by jim něco uteklo, naopak. Budete tak mít před sebou více kurzů pro další věkové kategorie, budete postupovat po jednotlivých krocích a učit se společně novému pomalu a postupně a budete mít prostor nové dovednosti upevňovat.

Pokud vybíráte kurz pro děti od čtyř let, které už chodí na lekce bez rodičů, orientujte se podle následujících bodů:

4-5 let- začátečníci, mohou mít obavu z vody, neumí potopit obličej, neumí splývat

5-6 let- mírně pokročilí- nebojí se vody, dokáží potopit hlavu, vydechovat do vody, umí splývat alespoň na břiše

5-6 let- pokročilí- umí splývat na zádech i na břiše, potápějí se a dovedou lovit předměty ze dna

 

 

Jaké plavky má mé dítě mít na kurz plavání?

U dětí do dvou let máte možností hned několik. Můžete použít jednorázové plavací plenkové kalhotky, které jsou dostupné ve všech drogeriích a lékárnách. Je to asi nejméně ekologické řešení, ale na kurzech je samozřejmě akceptujeme. Další možnost jsou plavky pro kojence a batolata. Důležité je, aby byly dětské plavky těsně obemknuté kolem nožky dítěte a kolem pasu tak, aby případná nehoda neunikla ven a následně do bazénu. Prodávají se různé koupací kalhotky a plenky s gumičkami po obvodu nohou a pasu, také rostoucí koupací kalhotky, které mají nastavitelný obvod pasu. Dále máme dobré zkušenosti s neoprenovými plavkami, které skvěle přiléhají k tělíčku dítěte a poměrně rychle schnou. U „klasických“ plavek je výhodou, oproti papírovým, že tolik nesají vodu a netíží tak dítě, dětský pohyb je potom mnohem volnější. 

U dětí od dvou let výše už nepožadujeme speciální dětské plavky. Jediný požadavek bazénu Rokycany je na pánské/chlapecké plavky. Neakceptujeme tedy použití trenkových, volných, plavek a to jak u dětí tak u dospělých. Děkujeme, že tento požadavek berete na vědomí. 

 

Může s rodičem na kurz plavání i nějaký další doprovod (druhý rodič, babička, další dítě a podobně)?

Doprovod na kurz plavání přijít může, platí však pro něj specifické podmínky. Musí být starší patnácti let, musí si koupit vstupenku na bazén a použít šatny pro běžné návštěvníky bazénu, kde se převleče do plavek. Může být po dobu plavecké lekce u dětského bazénu, ale do dětského bazénu v průběhu lekce nesmí. Platí pravidlo, že po dobu lekce smí být s dítětem ve vodě pouze jeden doprovod. Vystřídat se samozřejmě můžete, vždy je důležité zvážit, zda je střídání v zájmu dítěte.

Co si sebou máme na lekci plavání přinést?

Na lekce plavání nepotřebujete nic speciálního, pouze plavky, osušku, mýdlo, popřípadě přezůvky a běžnou kosmetiku, kterou je vaše dítě zvyklé po koupání používat.  Upozornění pro tatínky: Do bazénu Rokycany je zakázán vstup v bermudových plavkách.

Co když jsme nechodili na plavání od prvních kurzů pro nejmenší?

Začít s plaváním můžete kdykoliv i pokud jste nechodili dříve. Vybere si věkovou kategorii, která nejvíce odpovídá věku vašeho dítěte a přihlaste se do kurzu.

Co když bude dítě na prvních hodinách plakat a nebude chtít spolupracovat?

První výukové hodiny jsou pro dítě i pro rodiče aklimatizační. Že na prvních hodinách dítě pláče je běžné a důležité je, aby rodič zůstal co nejvíce v klidu a nevzdal plavání hned na začátku. Na dítě působí mnoho změn, jiná teplota vody i vzduchu, jiné osvětlení, akustika, cizí lidé a mnoho dalšího. Než si přivykne, chvilku to trvá, většinou 4-5 lekcí. Když se rodiči podaří zachovat klid, bude s dítětem manipulovat podle rad instruktorky, klidně a s úsměvem, přenese svůj klid i na dítě a aklimatizace bude o to rychlejší. Vůbec se nestresujte s tím, že pláč a neklid vašeho dítěte bude rušit ostatní, každé dítě někdy na kurzu zapláče a protože jsme všichni rodiči, jsme k tomuto tolerantní. Jestli máte zkušenost, že vaše dítě snadno uklidníte pomocí dudlíku, vezměte si jej klidně sebou.

Téměř stejné je to u dětí od tří let výše, které chodí na lekce už samostatně. První lekce jsou aklimatizační, většinou jednu až dvě lekce trvá, než se dítě tzv. rozkouká a potom už jde vše, jako po másle. Děti, které jsou zvyklé navštěvovat MŠ se většinou adaptují rychleji.  

Naučí se moje dítě na kurzu plavání pro kojence a batolata opravdu plavat?

Pojem plavání kojenců a batolat sice běžně používáme, ale jeho význam je trochu jiný než jsme zvyklí. Děti se učí plavat až po čtvrtém roce věku. Nepředstavujte si však, že hned začne plavat prsa nebo kraul, ale učí se plaveckým dovednostem, aby okolo šesti let mohl začít s plaveckými styly, jak je známe. Do té doby se dítě učí orientovat se ve vodě, potápět se, skákat do vody, učí se sebezáchraně (dovede doplavat ke kraji bazénu a vylézt ven), položit se na vodu na záda i na bříško atd.

Co když nemohu přijít s dítětem na plavání, může mě někdo nahradit?

Často se stává, že rodič, který chodí s dítětem na kurzy například onemocní, ale nechce, aby lekce dítěti propadla. Není žádný problém, aby tohoto rodiče na kurzu někdo zastoupil. Většinou je to druhý z rodičů, ale na kurzy běžně chodí i prarodiče, tetičky, strýčkové, kamarádky maminky, prostě ti, na které je dítě zvyklé. I pro tyto „zástupce“ platí podmínky našeho provozního řádu.

Je možné nastoupit do již probíhajícího kurzu, pokud je v něm volné místo?

Pokud je ve vámi vybraném kurzu volné místo, můžete se připojit i v průběhu. V tomto případě nehradíte celkovou částku kurzovného, ale jen poměrnou část. Tedy uplynulé lekce, které jste nenavštívili se od celkové částky kurzovného odečtou.

Jak je to s přítomností rodiče na kurzu pro děti od čtyř let výše?

Ideální situace je ta, kdy rodič pomůže v dětské šatně dítěti s převlékáním a potom ho předá ve stanovený čas lektorce. Pokud se chcete lekce přímo účastnit, musíte se v dětské šatně převléknut do čistého oblečení (kraťasy, triko s krátkým rukávem nebo plavky) a potom můžete být po dobu lekce u bazénu, případně jít do bazénu s dítětem. Doporučujeme však tuto možnost využít co nejméně. Přítomnost rodiče narušuje dětskou pozornost, méně se soustředí na činnost a více na rodiče. Své dítě můžete sledovat z kavárny přímo nad dětským bazénem. Ve stanovený čas si dítě opět vyzvednete u vchodu na dětský bazén. Prosíme, nevcházejte do prostoru bazénu, pokud nejste převlečeni.

Kdo má zodpovědnost za dítě na kurzu plavání?

Na kurzech, kde plave dítě s rodičem má rodič/jiná doprovázející osoba zodpovědnost za dítě po celou dobu trvání lekce, stejně tak v šatně. Na kurzech pro děti od tří do šesti let, kde rodiče primárně přítomni nejsou, má zodpovědnost za dítě lektorka plavání, ale pouze během průběhu lekce v prostorech, které jsou pro lekci plavání vymezeny a po řádném předání dítěte lektorce (lektorka musí o příchodu dítěte vědět). V prostorách šaten před začátkem a po ukončení lekce plavání má zodpovědnost za dítě rodič/jiná doprovázející osoba.

Můžu si nechat část kurzovného proplatit u zdravotní pojišťovny? Co k tomu potřebuji?

Téměř všechny české zdravotní pojišťovny nabízí možnost proplacení části kurzovného. Jako doklad o zaplacení kurzovného slouží faktura za uhrazený kurz plavání, ve které je uvedena celková částka kurzovného. Fakturu obdržíte e-mailem. Fakturu za uhrazení 500 Kč, jako zálohy za kurz nemůžete u zdravotní pojišťovny použít.

Co to je tatínkovské plavání a jak probíhá?

Na plavání s tatínky nemusí přijít s dítětem pouze tatínek, ale klidně i dědeček, strejda, prostě muž na kterého je dítě zvyklé a má k němu pozitivní vztah. Stejně tak není tatínkovské plavání určené jen pro naše stávající klienty, dveře jsou otevřené pro všechny, kteří mají o víkendu čas a chtějí si na bazénu zablbnout a něco nového se naučit.

Lekce trvá 30 minut a zúčastnit se mohou děti od šesti měsíců do tří a půl let. Rezervaci vytvoříte v našem rezervačním formuláři až bude vypsán termín. Cena tatínkovské lekce je 300 Kč a hradí se přímo na bazénu instruktorce v hotovosti.

Pro tatínkovské plavání využíváme dvě dětské šatny. Maminky mohou sledovat lekci z kavárny nad bazénem (dle otevíracích hodin kavárny) nebo si koupí vstup na bazén na recepci a mohou se přijít podívat přímo k dětskému bazénu, nebo si jít zaplavat či využít vířivku.

Na rokycanský bazén je zakázán vstup ve volných, trenkových plavkách. Toto nařízení platí pro dospělé pány i malé kluky. U dětí do dvou let jsou vyžadovány speciální dětské plavkové kalhotky (viz. dozaz- Jaké plavky má mé dítě mít na kurz plavání?).

Kde

Dětský bazén

Pro kurzy plavání malých dětí platí specifické podmínky, které dětský bazén v Rokycanech plně splňuje. Důležité je dodržování teploty vody, která je pro naše kurzy vždy nahřívána na 31 stupňů. Pokud je vaše děťátko zvyklé z domova na vyšší teplotu vody, pokuste se jej postupně připravit na teplotu okolo třiceti stupňů, ať je pro něho přechod do bazénu co nejkomfortnější.

Pro naše kurzy využíváme dvě šatny oddělené od šaten pro veřejnost se vstupem přímo k dětskému bazénu. Do správné šatny vás nasměruje recepční na recepci v příchodové hale. V prostorách šatny je chodbička sloužící pro přezutí obuvi, dále navazuje místnost pro převlékání vybavená podložkami pro položení dítěte, sprchy a toaleta. Tyto dvě šatny využívají primárně maminky. Tatínci, kteří se účastní kurzu se svým dítětem, využívají menší šatnu ZTP, do které je taktéž nasměruje recepční. Po kurzu jsou prostory šaten uklizeny a podložky pro děti vydesinfikovány. Prosíme, nezdržujte se v prostorách šatny déle než je nutno, po vás jde další kurz a musíme stihnout vše uklidit.

Snažíme se dělat maximum pro to, aby s našimi službami byli spokojení rodiče i jejich děti. Pokud máte pocit, že je potřeba něco zlepšit, sdělte své připomínky naší lektorce na začátku nebo na konci kurzu a nebo je zašlete na info@poplaveme.cz. Za zpětnou vazbu, ať je jakákoliv, budeme rádi.

Jak kurzy plavání probíhají

Každý kurz plavání pro děti do čtyř let trvá 30 minut a vede ho jedna instruktorka. Na uvítání a na závěr kurzu volíme stále stejné aktivity, abychom vytvořili pomyslný rituál, který si dítě časem zapamatuje a konkrétní aktivita mu dá vzpomenout na to, že právě začíná kurz a budeme si společně užívat vody a nebo kurz končí a musíme se s vodou rozloučit.

Na začátku a na konci kurzu máte většinou několik minut pro volné plavání, kdy můžete dle libosti využít plaveckých pomůcek a hraček připravených u bazénu. Během výuky střídáme techniky zaměřené na posilování svalů a psychomotorický rozvoj s technikami odpočinkovými s výraznějšími herními prvky.

Děti se ve vodě rychle unaví, podle našich zkušeností bývá třicet minut intenzivního pobytu ve vodě tak akorát jak pro dítě tak pro rodiče, kteří vydají tolik energie, jako při aqua aerobicu.